Важливим аспектом довговічності і комфортабельності будинку є добре продумані і передбачені під час будівництва заходи з влаштування дренажної системи.
Якщо ж це питання було втрачено, і проблема на особу, слід зайнятися грамотним відведенням води з ділянки. Для аналізу і діагностування ситуації знадобиться знання глибини залягання грунтових вод і склад грунту під будівлею і на ділянці.
Коли необхідна дренажна система на ділянці
- рельєф ділянки має до вологого станом грунту,
- грунтові води розташовані високо,
- підвальне приміщення знаходиться нижче рівня ґрунтових вод,
- частина будівлі, що нижче нульової позначки, знаходиться в глинистому грунті,
- трапляється затоплення підвальних приміщень або навіть першого поверху будинку,
- спостерігається зволоження окремих конструкцій будинку, ця неприємність теж може вимагати пристрою дренажної системи.
Дренажна система будинку може передбачатися і без цих ознак — для профілактики. Крім цього, для конструкцій будівель розташованих нижче нуля слід виконати гідроізоляцію.
Різновиди дренажних систем
Дренажні системи розрізняють по розташуванню по відношенню до водонепроникному шарі грунту.
Дренажна система вдома називається «досконалої», якщо дрена має знизу водотривкий шар ґрунту, а волога проникає з боків і зверху.
Відповідно, тип дренажної системи, що має назву «недосконалої», це якщо дрена оточена грунтом, здатним пропускати вологу. Пристрій дренажної системи буває:
- кільцеве,
- пристінне,
- пластовий.
Кільцева дренажна система – вдале рішення для піщаних грунтів. Якщо відомо напрям течії підземних вод, то навколо частини будинку, омитої ґрунтовими водами, влаштовується відкрита дренажна система — дренажні канави. Глибина їх робиться нижче рівня підлоги підвалу, якщо такий є.
Пристінний дренаж влаштовується, якщо грунт суглинистий або глинистий. Робляться дренажні системи навколо будинку. По кутах системи вбудовуються оглядові колодязі. Глибина дренажної канави нижче рівня фундаменту. Цей вид дренажу призначений для відведення вологи від опадів при відсутності ґрунтових вод. Щоб не розмивався фундамент, дренажні канави влаштовують, відступивши від стін будівлі приблизно вісім метрів.
Пластова дренажна система виконується під будинком. Пластовий дренаж захищає від затоплення напірною водою підвали та технічні поверхи. Установка цієї дренажної системи може доповнюватися іншими видами дренажів.
Розробляючи дренажну систему заміського будинку необхідно враховувати, що після будівництва він може дати усадку. Тому глибина дренажу робиться з запасом.
Установка дренажних систем — правила дренажу
1. Елементи дренажної системи на ділянці укладається на глибину і більше відмітки промерзання грунту зимою при великих морозах, помічених метеослужбою в цьому районі. Це потрібно для того, що б при промерзанні ґрунту дренаж справлявся з призначеними навантаженнями.
2. Труби дренажної системи повинні бути укладені з ухилом, що забезпечує швидкість протікання один кубометр води в секунду.
3. Установка дренажних систем повинна передбачати, куди відбувається скидання води з ділянки. Зазвичай це водойму або яр. Труба, скидає воду повинна бути вище за рівнем водойми, щоб під час паводку не сталося зворотне рух води.
4. Якщо дренажна система все ж не справляється з паводком, слід передбачити відкачування води насосом.
Детальніше про будову одного з варіантів дренажної системи відео.